YAPI KREDİ KOLEKSİYONU'NDAN RENKLER

YAPI KREDİ KOLEKSİYONU'NDAN RENKLER

YAPI KREDİ KOLEKSİYONU'NDAN RENKLER

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık

4 Ekim - 14 Kasım 2019
4 October - 14 November 2019

Çağdaş Sanatlar Merkezi - Andrey Gennadiyeviç Karlov ve Füreya Koral Sergi Salonu
Contemporary Arts Center - Andrey Gennadiyeviç Karlov ve Füreya Koral Exhibition Hall 

 
Yapı Kredi olarak 75. Kuruluş yıldönümümüzü de sanatla iç içe siz değerli sanatseverlerle bir arada kutlamaktan gurur duyuyoruz ve sizleri Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştireceğimiz “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler Sergisi” ile buluşturuyoruz.
 
Kurum olarak, koleksiyonumuzdaki eserlerin halkımıza ait olduğunu düşünmekteyiz, biz bu koleksiyonları sağlıklı bir şekilde yeni ve çağdaş nesillere ulaştırmak için koruyoruz, saklıyoruz ve halkımızla paylaşıyoruz.
 
Yapı Kredi Koleksiyonu içerisinde yer alan ve Osman Hamdi Bey’den İbrahim Çallı’ya, Nazmi Ziya’dan Naci Kalmukoğlu’na, Mahmut Cuda’dan Cevat Dereli’ye, Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan  Selim Turan’a, Adnan Turani’den Turan Erol’a, Habib Aydoğdu’ya, Gülsün Karamustafa’dan Ferhat Özgür’e kadar Türk resim sanatının öncü isimlerinin yer aldığı sergi; peyzaj, natürmort, figüratif resim, iş ve istihsal resimleri, soyut resim ve güncel sanat gibi farklı üsluplarda çalışan ressamlarımızdan eserleri kapsıyor.
 
“75. Yıl Gezici Sergileri” içerisinde ayrıca fotoğraf sanatının ülkemizdeki öncü isimlerinden Selahattin Giz’in, içinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait fotoğraflarının da bulunduğu çok değerli arşivinden kareler bulunuyor.
 
Tam 75 yıldır hayalleri gerçeğe dönüştürmek adına tüm sınırları kaldıran Yapı Kredi olarak bizler için farklı bir anlamı olan bu senede, “75. Yıl Gezici Sergileri” ile sanatın sınırları aşmasına yardımcı olmaya devam ediyoruz. Ülkemizde güzel sanatların gelişimine değerli katkılar veren usta sanatçılarımızın eserlerinin sizlere ilham vermesini umut ediyoruz.