SALT SİNEMASI: HAYAT TATLIDIR

SALT SİNEMASI: HAYAT TATLIDIR

SALT SİNEMASI: HAYAT TATLIDIR

SALT CINEMA: LIFE IS SWEET
 
2 Ekim 2019 - Saat: 19.00
2 October 2019 - Time: 7.00 pm
 
Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi - Piraye Salonu
Nazım Hikmet Culture and Art Center - Piraye Hall
 
1990’lardan Şehir Hikayeleri Seçkisi
 

Yeni bir dünya düzeninin kurulduğu 1990’lar, nice toplumsal dönüşümün meydana geldiği, gündelik alışkanlıklar ve gelecek beklentilerinin değiştiği, şehir mekanının 21. yüzyıl tasarılarına göre biçimlendirilmeye başlandığı bir dönem oldu.
 
2 Ekim’den 20 Kasım’a her Çarşamba, Oran’daki Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gösterimleri yapılacak SALT Sineması, bu on yılın coğrafyaya göre ayrışan etkilerine Avrupa şehirleri odağında bakıyor. Programın ilk filmi olan ve Margaret Thatcher’ın başbakanlığı döneminde Kuzey Londra’da geçen Life Is Sweet [Hayat Tatlıdır] (1990), işçi sınıfından bir ailenin yaşadığı olaylı birkaç haftaya dair trajikomik bir hikaye anlatıyor.
 
Profesyonel şef ve “kendin yap” meraklısı Andy, iş kurma hayaliyle külüstür bir minibüs alır. Aynı günlerde eşi Wendy, bir arkadaşlarının yeni açtığı restoranda garsonluk yapmaya başlar. Çiftin 22 yaşındaki ikiz kızlarıysa bambaşka amaçlar peşindedir: Anoreksiya hastası Nicola erkekler ve Marksizm’e takıntılıyken kadına biçilen toplumsal cinsiyet rollerine karşı çıkan, tesisatçı çırağı Natalie Amerika’ya kaçmayı planlar. Yönetmen Mike Leigh’nin günlük hayatın çıkmazları, mütevazı hayaller, yemek, arkadaşlık ve sevgi üzerine bu eğlenceli ve melankolik filmi, geleneksel aile yaşantısını romantikleştirmeyi reddederek incelikli bir yaklaşımla gerçek tatlarını ortaya çıkarıyor.
 
103 dakikalık İngilizce film, Türkçe altyazılı olarak gösterilecektir.
 
Fotoaltı
Life Is Sweet [Hayat Tatlıdır] (1990) filminden bir kare ©Park Circus

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: salt.ankara@saltonline.org
 
Etkinlik ücretsizdir. Katılım koltuk sayısı ile sınırlıdır.