SALT ANKARA KONUŞMALARI

SALT ANKARA KONUŞMALARI

SALT ANKARA KONUŞMALARI

SALT ANKARA KONUŞMALARI: ÇOK SESLİLİK VE KÜLTÜR
SALT ANKARA TALKS:  POLYPHONY AND CULTURE
 
11 Mayıs 2019 - Saat: 14.00
11 May 2019 - Time: 2 pm
 
Çağdaş Sanatlar Merkezi - Gülten Akın Salonu
Contemporary Arts Center - Gülten Akın Hall

Ankara Devlet Opera ve Balesi (tarihi bilinmiyor)
Fotoğraf: Jean-François Pérouse
SALT Araştırma, IFEA Arşivi
 
Besteci Turgay Erdener ve orkestra şefi Rengim Gökmen, çok sesli müziğin seyirciyle ilişkisi temelinde, müzik kurumlarının kültürel ve toplumsal işlevleri üzerine söyleşecek. Bu kurumların mekânsal özellikleri ve yürüttükleri çalışmalar ile izlenen kültür politikaları irdelenecek.
 
Yrd. Doç Turgay Erdener, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi. Bale, müzikal ve orkestra eserlerinin yanı sıra, çeşitli oda müziği toplulukları ve solo çalgılar için eserler ile çok sayıda tiyatro eseri için sahne müzikleri besteledi. 2016’da Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü’nü alan Erdener’in başlıca eserleri arasında İstanbulname (1990), Afife (1998), Mavi Gözlü Dev (2002), Bir Deniz Senfonisi (2005), İstanbul’un Ağaçları (2010) ve Cebeci Monologları No.1 (2012) yer alıyor.
 
Prof. Rengim Gökmen, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın müzik direktörlüğünü yürütüyor, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda şeflik dersleri veriyor. 1998’de Devlet Sanatçısı seçilen ve İtalyan hükûmetince Şövalye Nişanı’yla ödüllendirilen, ertesi yıl Cumhurbaşkanlığı Yüksek Kültür ve Sanat Nişanı’yla onurlandırılan Gökmen’e Haziran ayında İstanbul Müzik Festivali’nin 2019 Onur Ödülü sunulacak.
 
Herkesin katılımına açık olan programın dili Türkçe’dir.
Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: salt.ankara@saltonline.org