SALT ANKARA KONUŞMALARI

SALT ANKARA KONUŞMALARI

SALT ANKARA KONUŞMALARI

SALT ANKARA KONUŞMALARI: BAŞKENTİN MÜZİKLİ MEKÂNLARI
SALT ANKARA TALKS: MUSIC VENUES IN THE CAPITAL
 
27 Nisan 2019 - Saat: 14.00
27 April 2019 - Time: 2 pm
 
Çağdaş Sanatlar Merkezi - Gülten Akın Salonu
Contemporary Arts Center - Gülten Akın Hall

Fotoaltı
Fotoğraf: Oğul Aşkın (Haymatlos Mekan, Ankara, 2018)
 
Murat Meriç ve Metin Solmaz Ankara’dan bildiriyor
 
1990’lardan bugüne Ankara’da müzik kültürü ve müzikli mekânlar; dönüşen semtler ve toplumsal yapılar, yeni türler ve kuşaklarla biçimlenen alışkanlıklar... Ankara’da büyüyen, konserlere giden, 1993’te kuruluşunda yer aldıkları Radyo Arkadaş’ta kapandığı 1997’ye kadar program yapan, aynı dönemde birlikte Müzük dergisini çıkaran yazarlar Murat Meriç ve Metin Solmaz, başkentin müzik hâlleri üzerine konuşacak.
 
Murat Meriç, İstanbul’da yaşıyor ama “Ankaracı”. Kendini bildi bileli plak topluyor, dinliyor; tarihlerini araştırıyor, haklarında yazı yazıyor ve sevdiklerini dinletiyor. 100 Şarkıda Memleket Tarihi (Ağaçkakan, 2016) ve Pop Dedik: Türkçe Sözlü Hafif Batı Müziği (İletişim, 2006) kitaplarının yazarı. Üniversiteler ve kültür kurumlarında müzik tarihi seminerleri veriyor; Gazete Duvar, Vatan Kitap ve Kafa’da yazıyor.
 
Metin Solmaz, Bodrum’da yaşıyor ama “Ankaracı”. 1990’dan bu yana yazılı basında ve muhtelif internet sitelerinde yazıları yayımlanıyor. Erken Adam Hikayeleri (Pan, 2016); Türkiye’ye Ait 100 Büyük Yanılgı (Ağaçkakan, 2015); Türkiye’de Pop Müzik (Pan, 1996); Rock Sözlüğü (Pan, 1994) ve Kenardaki Milyonerler (Korsan, 1992) kitaplarının yazarı. siberalem.com, idefix.com, Overteam ltd ve Ağaçkakan Yayınları kurucularından. Düzenli olarak Gazete Duvar’da yazıyor.
 
Herkesin katılımına açık olan programın dili Türkçe’dir. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: salt.ankara@saltonline.org