Ömrüne Sığmayan Adam : Aziz Nesin 100 Yaşında

Ömrüne Sığmayan Adam : Aziz Nesin 100 Yaşında

Ömrüne Sığmayan Adam : Aziz Nesin 100 Yaşında

Doğumunun 100. yılında Aziz Nesin'i edebiyatı, mizahı, hayat görüşü,politik duruşu ve geleceğe bıraktıkları açısından daha yakından tanımak ve değerlendirmek amacıyla düzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazılı ve görsel arşivin Geniş yer ayırıyor. Nesin Vakfı tarafından organize edilen serginin birincil amacı, Nesin Vakfı arşivlerini paylaşıma açarak, günümüz Türkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yüklenen değil; oluşturduğu ve yaşattığı değerlerle, olabildiğince objektif bir bakış açısıyla tanımak ve tanıtmak.

Ömrüne Sığmayan Adam sergisi, Aziz Nesin’i anlatmanın yanı sıra; onuntanıklık ettiği tarihi sözlü, görsel ve yazılı belgelerle izleyiciye aktarmayı veçeşitli tartışma platformları açmayı hedefliyor. 6-7 Eylül olayları, Sivas katliamıgibi Türkiye’nin yakın tarihinde iz bırakan olaylara, Türkiye’de sanat, edebiyat,politika gibi mevzulara da Aziz Nesin’in gözünden bakma, Aziz Nesin’i bilindikklişelerin ötesinde tanıma olanağı sunuyor. Aziz Nesin’in yaşamı süresince ortayaçıkardıklarının yanı sıra, ömrüne sığdıramadığı işlerine yer veriyor

Sergide Aziz Nesin’in şimdiye kadar basılmış tüm kitaplarına ulaşmak mümkün.
Küratör: Işın Önol
Metin Editörlüğü, Eski Türkçeden Çeviri ve Arşiv Seçkisi: Salih Bora - Esin Pervane
Aziz Nesin Yaşam Öyküsü Görsel Tasarımı ve Sergi Kitabı Tasarımı: Aret Bedikyan Şahumyan
Sergileme Üniteleri Tasarımı: Berk Asal - Can Onart
Sergileme Üniteleri Uygulama: CutMakeLab

“Ömrüne Sığmayan Adam” Aziz Nesin Arşiv Sergisi, Çankaya Belediyesi’nin ev sahipliğinde 30 Eylül - 8 Kasım tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde her gün 09:00 – 19:00 saatleri arasında görülebilir.