HİS3

HİS3

HİS3
 
Filiz Çarkoğlu
 
Açılış Tarihi ve Saati: 17 Nisan 2019 - 18.00
Opening Date and Time: 17 April 2019 - 6 pm

Galeri Çankaya
Gallery Çankaya

Hayallerimin ve duygularımın ardına düştüğüm çalışmalarımı 2015 yılında HİS1, 2016 yılında HİS2 serinin son sergisi HİS3 ile sonlandırıyorum.   
 
Bu üçleme yaklaşık 10 yıldır süren çalışmalarımdan oluşturuldu. Sergi çalışmalarımın ve tüm serilerin adının HİS olmasının nedeni, adı gibi sadece hissettiğim ve aktarmak istediğim durumları, insanlarda gördüğüm beni etkileyen çoğunlukla da dramatik olayları ya da bu ikisinin harmanlanması ile ortaya çıkan karelere yönlendirmesi nedeniyledir.
 
Fotoğraflarımı çekerken en çok kullandığım tekniklerden birisi uzun pozlamadır. Biliyoruz ki fotoğraflarda duyguyu hissedebilmek çekilen karelerin evrende bir iz bırakmasını sağlamak, ancak baskı yoluyla mümkündür.  Görüntüleri çok çabuk tükettiğimiz ve her evde en az bir ya da birkaç fotoğraf makinesinin, cep telefonunun olduğu dijital çağda “analog iletişim” kurma çabalarıdır.
 
HİS3’te en çok görebileceğiniz sanat akımlarından Dışavurumculuk (Ekspresyonizm), Gelecekçilik (Fütürizm),  Gerçeküstücülük (Sürrealizm) olduğu gibi Minimalizm ve Kavramsal Akımlardan da örnekler görebilirsiniz. Bütün bu -izm çeşitlerini bir yana bırakırsak, yapılan bu fotoğraflarda kendinizden de pek çok “HİS” göreceğinizden eminim.
*Galeri Çankaya’ ya özel olarak sevgilerimi ve teşekkürlerimi iletmeyi borç bilirim.