Bağımsızlık Gülü

Bağımsızlık Gülü


Açılış Tarihi ve Saati: 28 Mart 2019 - 18.00
Opening Date and Time: 28 March 2019 - 6 pm
 
Çağdaş Sanatlar Merkezi - Osman Hamdi Bey Sergi Salonu
Contemporary Arts Center - Osman Hamdi Bey Exhibition Hall
 
Ceyhun Atuf Kansu, doğumunun 100. yılında büyük bir sergi; beste ve şiir yarışması törenleri ile 28 Mart’ta anılıyor.
2019 yılı; ozan, yazar, aydınlanmacı, çocuk hekimi Ceyhun Atuf Kansu, 100. doğum yıldönümünde, bir büyük sergi ve beste, şiir yarışması törenleri ile 28 Mart’ta Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde anılacak.
 Çağdaş Sanatlar Merkezi Osman Hamdi Bey Salonu’nda 28 Mart saat 18.00’de açılacak ve yurt içi ile dışından 38 değerli sanatçının katılımıyla gerçekleşecek olan “Bağımsızlık Gülü - Ceyhun Atuf Kansu 100 Yaşında” sergisinde, Kansu’nun çeşitli şiirlerinden esinlenerek yapılmış olan resim ve yontular yer alacak. Etkinlik çerçevesinde, Ceyhun Atuf Kansu’nun kimi kişisel eşyaları da sergilenecek. Sergi küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener’in üstlendiği ve 9 Nisan tarihine değin açık kalacak olan “Bağımsızlık Gülü-Ceyhun Atuf Kansu 100 Yaşında” sergisinde şu sanatçıların yapıtları sanatseverlerin beğenisine sunulacak: Elif Aydoğdu Ağatekin, Mustafa Ağatekin, Onay Akbaş, Şeref Akdik, Mustafa Ayaz, Habip Aydoğdu, Bünyamin Balamir, Bedri Baykam, Celal Binzet, Safiye Çıngı, Daver Darende, Berk Danışman, Mehmet Ali Doğan, E. Yıldız Doyran, Ataç Elalmış, Devrim Erbil, Muzaffer İlhan Erdost, Cemil Eren, Barış Eren, Zeynep Eren, Turan Erol, İmren Erşen, Zafer Gençaydın, Yalçın Gökçebağ, Ekrem Kadak, Nihat Kahraman, Hayati Misman, Nurtaç Özler, Filinta Önal, Aykut Öz, Kadir Öztoprak, Şükran Pekmezci, Hasan Pekmezci, Ayten Timuroğlu, Dilek Topaç, Serpil Yeter, Metin Yurdanur, Turgut Zaim.
28 Mart günü saat 19.00’da da, Çağdaş Sanatlar Merkezi Yaşar Kemal Salonu’nda, BESOMDER ile Ceyhun Atuf Kansu ailesinin birlikte düzenlediği, Kansu'nun şiirlerinden bestelenmiş şarkı yarışması final konseri gerçekleştirilecek. Ardından yapımcılığını Işık Kansu’nun, yönetmenliğini de Egemen Adak’ın yaptığı Ceyhun Atuf Kansu belgeseli izlenecek. ÇYDD Ankara Şubesi ve Kansu ailesi tarafından gerçekleştirilen törende ayrıca, Ceyhun Atuf Kansu şiir ve beste yarışmalarını kazanan sanatçılara ödülleri sunulacak.