Mia madre

Mia madre

17 KASIM 2016 PERŞEMBE

Yönetmen/Regia Nanni Moretti

(Dram/drammatico, İtalya-Fransa/Italia-Francia, 2015, 107’) 
Film İtalyanca olup Türkçe altyazılıdır /Italiano con sottotitoli in turco

Oyuncular/Interpreti: Margherita Buy, John Turturro, Giulia Lazzarini, Nanni Moretti, Stefano Abbati, Beatrice Mancini, Enrico Ianniello, Anna Bellato, Toni Laudadio, Pietro Ragusa, Tatiana Lepore, Lorenzo Gioielli

Filmin içinde bir film, yönetmenin içinde bir yönetmen...

Usta yönetmen Nanni Moretti, içindeki en derin duyguları yeni filmi Annem ile ortaya koyuyor. Adım adım ölüme yaklaşan bir anne ve bu ölümle yüzleşmeye çalışan çocuklarının hikâyesi hafızalara kazınacak kadar etkili.

Başarılı yönetmen Nanni Moretti şimdi de kendi annesini kaybetme hikâyesine dayanan otobiyografik filmi Annem ile karşımızda. Annesini kaybeden yönetmen rolünde Margerita Buy yer alırken Moretti, Margherita’nın kardeşi Giovanni’yi canlandırıyor. Margherita, çalıştıkları fabrikayı işgal eden işçilerin anlatıldığı son derece sosyal içerikli bir film projesinin gergin atmosferinde annesinin ölmek üzere olduğunu öğrenen bir yönetmendir. Annesinin ölüyor olmasının verdiği acı ve yarattığı güvensizlik ile sette ve set dışında her şeyden şüphelenen, güvensiz birine dönüşür. Margherita’nın genç kızı bile büyükannesinin ölümünü daha makul karşılayabilirken Margherita’nın bu durumu atlatması için önce kendisi ile hesaplaşması gerekecektir.