Geldikleri Gibi Giderler

Geldikleri Gibi Giderler

Geldikleri Gibi GiderlerGELDİK LERİ GİBİ GİDERLER
AS THEY HAVE COME; SO THEY WILL GO

Atatürk Resimleri Sergisi
Atatürk Paintings Exhibition
 
Açılış Tarihi ve Saati: 1 Kasım 2018 – 18.00
Opening Date and Time: 1 November 2018 – 6.00 pm
 
Galeri Çankaya
Gallery Çankaya
 
Yıl 1918...
İstanbul İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan askerleri tarafından işgal edilmiş. Padişah Vahdettin işgal kuvvetlerine tam teslim olmuş. Mustafa Kemal Adana'daki görevinden alınmış ve İstanbul'a çağrılmış.
Yanında yaveri Cevat Abbas olduğu halde 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa'da düşman kuvvetlerini izlerken Mustafa Kemal'in ağzından üç sözcük çıkar: GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER
Bundan sonra yapılacak tek şey vardır; bu sözün gereğini yerine getirmek...
Sonrasını hepimiz biliyoruz... Bandırma vapuru, Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas, Ankara, Afyon, İzmir... Ve 30 Ağustos 1922 ve zafer...
Bütün bunlar Haydarpaşa'da Mustafa Kemal'in söylediği üç sözcüğün ifade ettikleridir. Cumhuriyet tarihi boyunca da Cumhuriyetimiz çok zorlu günlerden geçti. Her defasında bundan kurtuluş yok sanısına kapılanlar oldu. Umutsuzluk, bezginlik ruhunu sardı pek çoğumuzun. En büyük yenilgi, yenilgiyi düşünsel planda yaşamaktır. İçinde bulunulan durum "ne kadar elim ve vahim olsa da" bir çıkışın olacağını akıldan hiç çıkarmamak gerekir.
Tıpkı bugün olduğu gibi...
Unutmayınız! GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER
Resim sergisinin siz değerli dostlarımla buluşmasında desteklerini esirgemeyen başta sevgili eşim Nazegül Saykan ile çocuklarım Seçkin ve Seçil'e, gelinim Duygu'ya, damadım Gökay'a çok teşekkür ederim. Ayrıca Yenimahalle Belediyesi ve Çankaya Belediyesinin güler yüzlü yönetici ve çalışanlarına da çok teşekkür ederim. Katkı sunan AKG Termoteknik Sistemler San. ve Tic. Ltd. Şirketine de teşekkürlerimi sunarım.
Hamza SAYKAN