24. GEZİCİ FESTİVAL

24. GEZİCİ FESTİVAL

24. GEZİCİ FESTİVAL

24. GEZİCİ FESTİVAL 2018

GEZİCİ FESTİVAL 24’ÜNCÜ KEZ YOLA ÇIKMAYA HAZIRLANIYOR
30 Kasım- 6 Aralık Ankara 7-9 Aralık Sinop  10–13 Aralık Kastamonu
 
Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği Gezici Festival, 30 Kasım–13 Aralık 2018 tarihleri arasında 24’üncü kez sinemayı şehir şehir dolaştırıyor. Festivalin bu yılki durakları Ankara, Sinop ve Kastamonu. Festival ilk durağı olan Ankara’da 30 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Daha sonra 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’ta konaklayacak ve 10-13 Aralık tarihleri arasında Kastamonu’da bu yılki yolculuğunu tamamlayacak.
 
Gezici Festival, 24’üncü yılında sinema tutkunlarına hitap eden zengin bir içeriğe sahip. Festivalin değişmeyen bölümlerinden Dünya Sineması, bu yıl düzenlenen uluslararası festivallerde öne çıkan yapıtları içeriyor ve Polonya’dan Kırgızistan’a; Belçika’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne, farklı coğrafyaların yapıtlarını bir araya getiriyor. Bir diğer sürekli bölüm olan Türkiye 2018, film ekiplerinin de katılımıyla gerçekleşecek çeşitli atölye ve söyleşileri de içerecek. Kısa Filmler ve Çocuk Filmleri gösterimleri ise her yıl olduğu gibi ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Çocuk Filmleri Bölümü’nde bu yıl Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan filmler yer alıyor.
 
Bu yıl, yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un en sevdiği filmlerden oluşan bir seçki de festivalde gösterilecek. Küratörlüğünü Jonathan Rosenbaum ve Ehsan Khoshbakht’in yaptığı, sahte haberler üzerine filmler içeren Hakikatten Sonra, mültecilerle ilgili filmlerin yer alacağı Sığınma(sız), festivalin diğer bölümleri. Ayrıca Stephen Horne ve Frank Bockius’un canlı müziği eşliğinde sunulacak sessiz sinema tarihinden iki sıra dışı film de festival programında yer alacak.
 
Gezici Festival’in son yıllardaki klasikleşen bölümlerinden biri haline gelen, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümün bu yılki sanatçı konuğu Didem Pekün.
 
1995 yılından bu yana Gezici Festival’i yalnız bırakmayan ve her yıl festivale birbirinden özgün afişler sunan Behiç Ak, 24’üncü yılda da hazırladığı afişle Gezici Festival’e desteğini sürdürüyor.
 
 
 
Görseller ve Ayrıntılı bilgi için:
ankarasinemadernegi.org
facebook.com/gezicifestival
twitter.com/gezicifestival
vimeo.com/gezicifestival
instagram.com/gezicifestival