Hamit Kaplan

Hamit Kaplan

Hamit Kaplan

12 KASIM 2016 

ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ

YAŞAR KEMAL KONFERANS SALONU

Saat:12.00-14.00


Aramızdan ayrılışının 40. yılında Hamit Kaplan

Hamit Kaplan’ın hayatına dair öğrenilenlerle onun bireysel gelişimini, görüşünü ve duyuşunu, yaşadığı devrin tarihî olayları ile ele alan bir biyograf roman hazırlanmıştır.

Bu eser yalnız tarihî bir eser olmayıp aynı derecede, belki daha fazla bir sanat eseridir. Maksat tarihi yeniden kurgulayarak canlandırmak ve yaşatmaktır. Onun için bu eserde kurgunun payı, tarihin payından daha çoktur. Böyle olmakla beraber bu eserin tarih ile ilgili safhalarında, tarihî vakalara gerçekten bağlılık esasına azami itina gösterilmiş ve tarih ile sanatın birlikteliğine dikkat edilmiştir.

O, 22 yaşında katıldığı 1956 Melbourne Olimpiyatları’nda hem serbestte hem grekoromende ülkesini temsil etti. Kazandığı şampiyonluğun yanında dünyanın en başarılı on sporcusu arasına girdi.  Ardından 1960 Roma ve 1964 Tokyo olimpiyatlarına da katılarak üst üste üç olimpiyatta birden katılıp madalya kazanan tek güreşçimiz oldu. Uluslararası seviyede ağır sıklet güreş müsabakalarında 14 altın, 10 gümüş, 6 bronz ve 3 bakır olmak üzere 33 madalyayı ülkesine armağan etmiştir. 24 defa Türkiye şampiyonluğunu kazanması, milli formayı 175 defa giymesi güreşin unutulmazları arasında olduğunu göstermektedir.

Kitabın söyleşi & imza toplantısı 12 Kasım 2016 Cumartesi günü Çağdaş Sanatlar Merkezi Yaşar Kemal Konferans Salonu’nda 12.00-14.00 saatleri arasında yapılacaktır.