SALT SİNEMASI: LAZZARO FELICE [MUTLU LAZZARO]

SALT SİNEMASI: LAZZARO FELICE [MUTLU LAZZARO]

SALT SİNEMASI: LAZZARO FELICE [MUTLU LAZZARO]

SALT CINEMA: LAZZARO FELICE (HAPPY AS LAZZARO)
  
13 Kasım 2019
Saat: 19.00
13 November 2019
Time: 7 pm
 
Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi
Piraye Salonu
Nazım Hikmet Culture and Art Center
Piraye Hall


Hiç kimseye hayır diyemediği için budala yerine konan köylü Lazzaro ile hayal gücüne yenik düşen soylu Tancredi’nin yollarını birleştiren bir İtalyan masalı...

Acımasız tütün kraliçesi Marchesa Alfonsina de Luna’nın sahibi olduğu, küçük ve izole Inviolata köyü, feodalizmin hüküm sürdüğü bir çağda kalmış gibidir. Emekleri sömürülen köylüler tarafından iyi niyeti hep suistimal edilen Lazzaro, patronun kendi yaşlarındaki oğluyla beklenmedik bir şekilde arkadaşlık kurar. Bu ilişkiye çok kıymet veren genç adam, bir kazadan ötürü izini kaybettiği Tancredi’yi bulma uğruna, kurallarını hiç bilmediği büyük şehre doğru zamana meydan okuyan bir yolculuğa çıkar.

Alice Rohrwacher’ın 90’larda yaşanmış gerçek bir olaydan esinle kurguladığı Lazzaro felice (Mutlu Lazzaro) (2018), inanca dair içten bir hikaye odağında, modern köleliğe ve sömüren ile sömürülen arasındaki ilişkinin doğasına bakıyor. ‘İyiliğin kutsallığı’ ve ‘İnsanlık dini’ni ön plana çıkaran film, ilk kez gösterildiği Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülüne layık görüldü.
 
Fotoaltı
Lazzaro felice (Mutlu Lazzaro) (2018) filminden bir kare ©Filmartı
 
125 dakikalık İtalyanca film, Türkçe altyazılı olarak gösterilecektir.
Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: salt.ankara@saltonline.org
Etkinlik ücretsizdir. Katılım koltuk sayısı ile sınırlıdır.