Sınırsız Sevgi

Sınırsız Sevgi

20-30 ARALIK 2016
HATİCE KUMBARACI GÜRSÖZ KİŞİSEL RESİM SERGİSİ
GALERİ ÇANKAYA
 
Hatice Kumbaracı Gürsöz kimdir?
 
Adana’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu ilde tamamladıktan sonra 1964 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Galeri’de Dinçer Erimez’le başlayan eğitimini Neşet Günal Atölyesi’nde sürdürdü ve 1969 yılında Yüksek Resim Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra Akademi’de Sadi Diren Atölyesi’nde iki yıl seramik eğitimi gördü, altı yıl süreyle İstanbul, Adana ve Ankara´da resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı.
Uzun süre kaldığı Avustralya, Pakistan, Almanya, Yunanistan ve Türkmenistan`da, ayrıca İtalya, Fransa, İsviçre, Suriye ve Ürdün’de resim sanatıyla ilgili incelemelerde bulundu. Almanya`da Federal Sanatçılar Birliği (BBK) üyeliğine kabul edildi. İlk ödülünü ilkokulda alan sanatçı, 1997 yılında resim dalında “Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü”, 2003 yılında “Türkmen Dostluk Ödülü”, 2004 yılında “Armada Sanat Ödülü", 2009 yılında MSÜ- DGSA Mezunları Derneği’nin “Sanatta 40 Yıl Başarı Ödülü”nü aldı. 
Türkiye’de ve Avustralya, Pakistan, Almanya, Yunanistan, Türkmenistan, Suriye, Ürdün ve İsviçre’de 38 kişisel sergi açan, 150’nin üzerinde karma sergiye, sanat fuarına ve bienale katılan, eserleri müzayedelerde sanatseverlerin beğenisine sunulan, Uluslararası İzmir Sanat Bienali'nde seçici kurul ve jüri üyeliği yapan, “Atatürk ve Sanat” konulu konferans veren sanatçının; bir kısmı İngilizce, Yunanca ve Arapça olmak üzere on iki kişisel kataloğu bulunuyor.
 
Çeşitli kuruluşlarda Türk ve Dünya Resim Sanatı hakkında verdiği konferanslar nedeniyle teşekkür ve onur plaketleri, gazilerin rehabilitasyonuna sanatla katkısından dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı’ndan şükran plaketi aldı.
Dışişleri Bakanlığı Suna Çokgür Ilıcak Sanat Galerisi’ni kuran ve Mart 2005-Mart 2007 tarihleri arasında küratörlüğünü üstlenen, 2001-2015 yılları arasında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Ankara Şubesi’nin Başkanılığını yürüten, Bosphorus (Bahariye) Sanat Gazetesi’nin Ankara temsilcisi ve yazarlarından olan sanatçı, çalışmalarını Ankara`da sürdürüyor.
www.haticekumbaracigursoz.com