SALT SİNEMASI: YOK OLMA

SALT SİNEMASI: YOK OLMA

SALT SİNEMASI: YOK OLMA

SALT CINEMA: EXTINÇÃO [EXTINCTION]
 
30 Ekim 2019 - Saat: 19.00
30 October 2019 - Time: 7 pm
 
Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi - Piraye Salonu
Nazım Hikmet Culture and Art Center - Piraye Hall
 
 
Portekizli genç sanatçı ve yönetmen Salomé Lamas’ın kurguyla gerçeklik arasında gidip gelen bir deneme niteliğindeki siyah beyaz belgesel filmi (2018), Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir ülkenin tanımadığı Transdinyester’den yola çıkıyor. 1990’da Moldova içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden, Ukrayna sınırı boyunca uzanan ve nüfusu yarım milyon civarında olan bu de facto cumhuriyet odağında, dönüşen Doğu Avrupa coğrafyasına dair etkileyici bir görsel anlatım sunuyor.
 
Transdinyester’de yaşayan ve Rusya’nın desteğine güven duyan milliyetçi genç adam Kolya, sahip olduğu Moldova pasaportuyla film boyunca bir sınırdan diğerine geçiyor. Sovyet mirası anıt yapılardan ücra köylere bu garip yolculukta; kimlik ve aidiyet, yurt sevgisi ve yurttaşlık, ideoloji ve politikaya dair fikirler ve çatışmaların bulanıklaştığı bir araf hâliyle yüzleşiyor.
 
86 dakikalık Rusça film, Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir. Program ücretsiz olup kayıt alınmamaktadır ve katılım koltuk sayısıyla sınırlıdır.
 
Fotoaltı
Extinção [Yok Olma] (2018) filminden bir kare ©O Som e a Fúria

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: salt.ankara@saltonline.org