PLAYBACK TİYATRO PERFORMANSI

PLAYBACK TİYATRO PERFORMANSI

PLAYBACK TİYATRO PERFORMANSI

19 Ekim 2019 - Saat: 20.00
19 October 2019 - Time: 8 pm

Armoni Sahne
 
 
Playback Tiyatro, yeni ve özgün bir tiyatro biçimidir. Playback tiyatro,  seyircilerin kendi hayatlarında yaşadıkları olayları anlattığı ve sonra anlatılanların hazırlık yapılmadan özel tekniklerle sahneye koyulduğu bir doğaçlama tiyatrosu biçimini temsil eder.

En temelde, yaşanmış gerçeklerin, anıların ve bu anıların hayat bulan duyguların, sahneye yalın ve samimi bir şekilde taşındığı bir performanstır. Artık seyirci sadece izleyen değil, her şeyden önce sahneyi harekete geçiren bir senaristtir. Senaryolar, yaşanmış gerçeklerdir. Bu yolla seyirci ve oyuncu arasında alışılagelmiş iletişim duvarı kırılmaktadır.

Bu özel uygulamada acı tatlı, insana dair tüm duygular büyülü bir atmosfere dönüşmektedir. Yaşamın içerisinden her hikaye Playback Tiyatroda anlaşılabilir, sıradan ya da metafizik, neşeli ya da trajik,  bazı hikayelerde ise hepsi aynı anda olabilir. Oyun duygulara yöneliktir ve oyunu izleyicinin yaşanmış gerçekleri belirler. O anda hissettikleri ya da önceden yaşamış oldukları hikayeleri paylaşan seyirci, anlatmış olduğu o anı ekibin kullandığı belli teknikler üzerinden izlemektedir.

Oyun sadece bir kere oynanır ve bu oyunun tekrarı yoktur. Ortaya konulan gösteri anlatan kişinin duygularını yansıtır, diğer izleyiciler ise mutlaka kendisinden de bir şeyler bulmakta ve hikayesini anlatmak için toplamaktadır. Playback tiyatro, toplumda yer alan her bireyin yargılanmadan görünür ve anlaşılır kılınmasını sağlayan önemli bir araçtır.

Adres: Çankaya Belediyesi Müzik Atölyesi & Armoni Sahne Yıldızevler Mahallesi Alkım Caddesi No:1 Çankaya/ANKARA

İletişim: 0312 229 67 52 / 1000cocuk.korosu@gmail.com 

Etkinlik ücretlidir. Biletleri etkinlik günü Armoni Sahne’de kurulacak olan stanttan temin edebilirsiniz.